Naše záložky speciál: káva z melounu, sušenky z lógru a recyklující Tesla #speciál

Od 20. září probíhá Evropský týden udržitelného rozvoje, tak jsme se koukli na tématické novinky. Musk, Gates, IKEA a další hvězdy teď a tady, v dalším vydání záložek!

Káva nemusí být z kávových zrn! Cože? Ano! Americký startup Atomo Coffee ji začal vyrábět z melounových semínek a slupek a i kávomilové mají problém je rozeznat.

Mattoni nadále drží žezlo udržitelnosti ve svém odvětví. V roce 2020 uvedla na trh láhev vyrobenou z 80% recyklovatelného PET, letos vypouští do světa zálohovatelné skleněné lahve a unikátní dělitelnou přepravku.

Co s lógrem? Většina z nás ho hodí do koše, někteří možná použijí do svých zahrádek nebo na výrobu domácí kosmetiky. IKEA ve spolupráci s Biopekárnou Zemanka našla další uplatnění. Pečou z lógru sušenky

Nezaměřuje se na skeptiky a nepřesvědčuje, že klimatická změna je problém. Prezentuje čísla, která mluví sama za sebe. Kdo? Bill Gates ve své nové knížce Jak zabránit klimatické katastrofě, kterou u nás vydává nakladatelství Melvil. Už jí někdo četl? 

Nejprve Elon Musk rozhodil trh tím, že odmítl přijímat bitcoiny kvůli dopadu těžby na životní prostředí. Teď testuje recyklační systém, díky kterému by mohla automobilka recyklovat až 92% materiálu z bateriových článků. Tak snad to klapne.

Závěrem něco pro fajnšmekry: Český hydrometeorologický ústav přeložil nejdůležitější část diskutované zprávy IPCC do češtiny. Když přeskočíte formální úvod, nabízí se 40 stran klíčového a překvapivě čtivého dokumentu. Jak upozorňují Fakta o klimatu, kratší a přehlednější oficiální shrnutí nenajdete

Zpět na všechny příběhy